Udělejte si svíčku s vůní parfému

Hřejivá, přitom svěží, povzbuzující, jako procházka květinovou zahradou.

Miluji vůně, ráda je vytvářím tak jak potřebuji. Zrovna dnes jsem si přivoněla k parfému, který jsem dělala pro sebe před pár měsíci a dnes jsem zjistila, že potřebuje doplnit. Dodala jsem pár kapek květinové vůně a jsem to zase já. Po přivonění mě lehce povzbudí, provede květinovou zahradou a potěší dřevitou vůní.

Myslíte, že je možné vůni, kterou máte ráda dát do svíčky, aby krásně provoněla váš byt?

Tuto otázku jsem si položila také. Vždy jsem měla vonné svíčky jen s jednou vůní. Teď mě zajímá, jestli i vosk pojme všechny vůně, které potřebuji a po zapálení svíčky provoní byt. Ideálně, aby voněla ještě před tím, než ji zapálím.

Způsob, jak to zjistím, je jediný. Vyzkoušet vytvořením vlastní vonné svíčky.

Pro začátek jsem se rozhodla pro palmový vosk. Hezky krystalizuje, což se mi líbí. Chápu, že jeho výroba není ekologická. Nicméně vyroben už je, tak jsem ho koupila.  Původně jsem se nadchla pro čistě bílou svíčku ozdobenou růžovými kvítky. V zápalu tvoření to dopadlo jinak. Během výroby se ukázalo, že trochu modré snad neuškodí. Bílá bude přecházet v modrou. Nakonec vznikly vrstvy, které se barevně prolínají. Z bílé do modré. Proces tvoření vždy ukáže, co opravdu chcete 🙂

Do rozehřátého vosku jsem začala kapat kapky vůní tak, jak jsem je dávala do parfému. Mírně jsem změnila poměr, předpokládala jsem, že se vosk bude chovat trochu jinak než olejíček, který používám na parfémy.

Měl to být recept z mého parfému, trochu pozměněný. Potřebovala jsem něco udělat jinak. A právě o nové ingredience jsem dnes doplnila i můj parfém.

Až budete tvořit, určitě pozvěte kamarádku, nebo tvořte s dětmi. Bude to větší zábava. Tak jsem to udělala i já. Ve více lidech je více legrace a tvoření si skvěle užijete. Úžasné je zjišťovat, které vůně komu voní, jak je kdo zkombinuje, některé vůně nevoní až tak dobře, ale překvapí v kombinaci s jinými. Pak netrpělivé čekání na výslednou vůni a barvu vosku. Vosk se při tuhnutí mění, krystalizuje a je to pěkná podívaná. Nikdy přesně nevíte, co vznikne. To celé práci dodává na tajemnosti.

Na svíčky jsme využily zavařovací sklenice, kterých máme doma plno. Ideální velikost jsou sklenice od marmelád, cca 200 – 250 ml.  Knoty si kupte buď hotové s plíškem, nebo metráž. Pro začátek jsem koupila knoty 10 cm s plíškem, již hotové. Pokud budu dělat svíčky větších rozměru, což určitě budu, pořídím metráž.

Myslela jsem, že si vosk na každou svíčku jednoduše odměřím do sklenice a poté rozehřeji. To jsem se mýlila. Palmový vosk koupíte v  konzistenci miniaturních kuliček a po rozehřátí ho bude méně. Tak naměřte více než je velikost sklenice. Pokud chcete vrstvit více barev, rozehřejte vosk na každou barvu zvlášť. Začala jsem bílou, takže jsem rozehřála vosk na celou svíčku. Doplnila vůni. Odlila jsem trochu do sklenice s knotem a potom jsem přibarvila. Odlila jsem další část a protože vosku bylo málo, do modré jsem přidala čistý vosk a rozehřála, ještě doplnila trochu vůně, vznikla světlejší modrá na zakončení svíčky.

Na jednu svíčku cca 200 g jsem kápla cca 30 kapek éterických olejíčků. Začala jsem zemitější vůní, pak květinové a zakončení citrus. Takže první ucítíte citrus, květiny a pak to ostatní.

Určitě výrobu vonných svíček zopakujeme. Hřejivá vůně je úžasná právě v zimních měsících a mě nabuzuje do dalšího tvoření.

Inspirujte se článkem o prvním parfému, který jsem pro sebe vytvořila.

Můj první osobní parfém.

Tvořte, prohřívejte se a zahalte se vůní.

Jana

 

 

 

 

 

Jana Součková
Naučím vás zmrzlinovat, snadno, chytře, zábavně. Zajímá mě zmrzlinový příběh>>