Mamma Mia, nový začátek a vůně tymiánu

Chci se podělit o velmi hluboký zážitek, který mi připravil film Mamma Mia. Někdy mám pocit, že jsem situaci, ve které se zrovna nacházím už někdy zažila. Sedím v kině se svými dcerami a díváme se na Mamma Mia 2. Během filmu se mi promítlo posledních 10 let. Byly to nejtěžší roky mého života.

Léto 2008, sedím v kině se svými dcerami a Mamma Mia doslova hltáme. Řecko, moře, ten vzduch, vůně. Fantazie se mi rozjela na plné obrátky. Toužila jsem se do Řecka podívat. Teď tu sedím, a popravdě nevím, co bude dál. Právě jsme se rozešli s manželem a dcerám jsem to ještě neřekla. Přišla jsem o práci mých snů. Jsem na konci jedné cesty a další nevidím. Na jednu stranu cítím beznaděj a nespravedlnost. Na druhou stranu obrovský náboj do nového života.

Po shlédnutí filmu jsem rozhodla, že nový začátek zahájíme dovolenou ve třech. Byla to dovolená na odreagování a nabrání nových sil. Čekal nás nový život a bylo mi jasné, že to nebude jednoduché. Naštěstí jsem netušila, jak těžké to bude. Vybraly jsme Krétu a jeli na začátkem září. Našla jsem novou práci, s nástupem hned po dovolené. Jela jsem v úplném klidu, s obrovskou nadějí.

Dodnes cítím tu všudypřítomnou vůni bylinek, příjemný větřík, moře. Řev cikád na mě působil jako relaxační hudba. Pohoda, výlety, průvodkyně Danuška, její podání pověsti o Minotaurovi bylo opravdu nezapomenutelné. Nedávno se Klárka přiznala, že se jí to hodilo později i ve škole. Kréta byla důležitým mezníkem v mém životě a nový začátek. Dodnes z ní čerpáme síly a rády na Krétu vzpomínáme.

 

Po návratu na nás dolehla tvrdá realita. Pár let jsme se k moři nepodívaly a mě čekaly tvrdé zkoušky na téma vztahy s nejbližšími. Zjistila jsem, že těžká životní situace skvěle prověří vztahy. V mém případě perfektně prověřila vztahy v mé vlastní rodině. Nastal okamžik, kdy jsem musela říci: „A dost“. A pár let jsme se neviděli. Bylo to nejtěžší rozhodnutí v mém životě. Dnes to vidím jako velmi významný krok. Díky kterému po letech začínají vztahy v rodině opět fungovat. Získala jsem obrovský nadhled, ztratila jsem iluze. Zjistila jsem, že jediná jistota je, že se mohu spolehnout právě na sebe. Dokázala jsem se postavit za sebe a své děti. Ty roky jsem zvládla bez opory svých nejbližších a s obrovskou oporou přátel, kteří postupně přicházeli.

Na této cestě jsem potkávala nové lidi. Někteří se jen tak mihli, aby mi ukázali cestu dál, nebo zanechali pocity. Někteří odešli a další zůstali. Zpočátku se moje situace zdála být beznadějná. Byly chvíle, kdy jsem neviděla cestu dál a přestávala věřit, že ještě něco bude. Naštěstí z každé situace, ať už vypadala jakkoli beznadějně, se vždy ukázal další kousek cesty. Naučila jsem se věřit životu. Věřit, že všechno má nějaký smysl, i když mě to žádný smysl v té dané chvíli nedává.

Bylo to období neustálých změn. Zjistila jsem, že lidi, ze kterých mi bylo nejvíce zle, mě posunuli nejdál. Naučila jsem se odpouštět. A bylo to hodně těžké.

Věřím, že toto období dalo hodně i mým dcerám. Vím, že to se mnou měli těžké. Všechny nás to stálo hodně trpělivosti, nadhledu a respektu. Viděli mě jako člověka, který nehraje roli rodiče. Viděly moje slzy i smích. Moje neúspěchy i úspěchy. Zklamání i radost. Věřím, že si do života odnesou hlavně to pozitivní. Ty roky nám hodně daly. Cením si důvěry, kterou jsme si vzájemně vytvořily.

Léto 2018. Sedíme v kině, jsme o deset let starší. Já i dcery. Film Mamma Mia 2. Během filmu se mi přehrálo těch 10 let. Moje pocity, jsou pocity vítěze. Tečou mi slzy radosti. Jsem obrovsky dojatá a hrdá na sebe i na dcery. Daly jsme to. Společně.

Nelituji ničeho, co jsem udělala. V mém životě nezůstal kámen na kameni. Dnes vím, že všechno má svůj čas. Vystřídala jsem několik prací a vyzkoušela několik pracovních kolektivů. Jak jsem vděčná za práci i skvělé kolegy, které mám teď. Všechno mi teď dává smysl. Dnes jsem úplně jiný člověk. Jsem si vědomá své hodnoty, dělám co mě baví a mám radost z každého dne. Důležitou součástí mého života je tvoření, které si dopřávám plnými doušky.

Film Mamma Mia patří mezi moje oblíbené filmy, kterými si dobíjím baterky. Pouštím si ho i jen jako kulisu. Hned se ocitnu v Řecku. Většinou dostanu chut na něco dobrého a uvařím jídlo, které mi Řecko připomíná. Po shlédnutí filmu Mamma Mia 2 jsem dostala chuť na zmrzlinu. Vzpomněla jsem si, že jsme před lety přivezly kromě jiných dobrot i tymiánový med. Hned se zrodil nápad. Zmrzlina s tymiánem a medem. Chci se v vámi podělit o recept, který mě přenesl do míst, kde nám bylo skvěle.

 

Zmrzlina s vůní tymiánu

Miluji vůni tymiánu a skvělou zmrzlinu. Inspiruji se Řeckem, vůní bylinek a svěžím vzduchem.
Je léto, tak potřebujeme rychlý recept na osvěžení.

Suroviny
500 g řeckého jogurtu, nebo jogurtu řeckého typu
3 lžíce medu
Hrst čerstvého tymiánu nakrájeného nadrobno
50 – 100 g mletých mandlí

Postup
Všechny suroviny promícháme a dáme mrazit. Nebo pokud chceme mít zmrzlinu hotovou hned, použijeme zmrzlinovač. Ozdobíme čerstvým tymiánem, medem a kousky mandlí.

 

 

Jana Součková
Naučím vás zmrzlinovat, snadno, chytře, zábavně. Zajímá mě zmrzlinový příběh>>